
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 600 mA |
| Quiescent Current | 16 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 93 % |
| Min Output Voltage | 1.8 V |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
Stock: 10
Distributors
pcbx
Unit Price$1.37107
Ext.Price$1.37107
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.37107 | $1.37107 |
| 10 | $1.13798 | $11.37980 |
| 25 | $1.04240 | $26.06000 |
| 50 | $0.95485 | $47.74250 |
| 100 | $0.87465 | $87.46500 |
| 300 | $0.84193 | $252.57900 |
| 500 | $0.81044 | $405.22000 |
| 1000 | $0.77988 | $779.88000 |
